Bilgisayar Kasaları

Masa üstü bilgisayarlarda bilgisayarın kabuğu olarak da düşünebileceğimiz kasa, tüm parçaları dışarıdaki etkenlerden korur. Bilgisayar kasası; anakart, işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, ses kartı, cdrom ve disket sürücüsü gibi tüm parçalarını fiziksel darbelerden ve dış etkenlerden koruyan bir kutudur.


Kasa alırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır;

1- Anakartımızın yapısı hangi boyutta ise (ATX, Micro ATX) aynı yapıda bir kasa seçmeliyiz.


2- Kasamızın içerisinde bulunan (anakartişlemci, ram, ekran kartı) gibi parçalar yüksek performans gösterirken veya havalar çok sıcakken daha fazla ısınırlar ve bu ısınma durumu bilgisayarımızın performansını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kasamızın havalandırma özelliği iyi derecede olmalıdır ve bu havalandırma kasamızın içerisine yerleştirilen fanlarla sağlanır. Kasamızda yeterli miktarda fan bulunduğundan emin olmalıyız (minimum fan sayısı güç kaynağındaki hariç 2 olmalıdır).


3- Bazı kasalar dahili güç kaynaklarıyla birlikte satılırlar. Fakat bu güç kaynaklarının çoğu hem belirtilen miktarda güç sağlayamazlar hem de voltaj korumaları yoktur. Bu yüzden kasa alırken yanında dahili güç kaynağı olmamasına dikkat etmeliyiz. Güç kaynağını ayrı olarak satın alabiliriz.