Veri Yedekleme Çözümleri

Günümüzde bilgisayarlar üzerinde depolanan bilgilerin güvende olduğunu düşünen birçok bilgisayar kullanıcısı bulunmaktadır. Genelde sunucularına, bilgisayarlarına veya işletim sistemlerine bir şey olmayacağını düşünen bu kişiler ellerindeki önemli verileri kaybettikleri anda bilgi yedeklemenin önemini anlamış oluyorlar. Ev kullanıcıları için önemsiz olarak görünen bilgi yedeklemesi işyeri veya ticari bir kuruluş için yapılması gerekenlerin en başında bulunmalıdır. Kullandığımız sunucularda ve bilgisayarlarda çıkacak problemleri donanımsal, yazılımsal ve dış kaynaklı sorunlar olmak üzere 3 çeşit olarak ayırabiliriz.


Aşağıda önemli bilgi kayıplarının hangi nedenlerle olabileceği maddeler halinde sıralanmıştır.


  • Donanımsal Kaynaklı Sorunlar : Sabit diskin bozulması yanması veya zarar görmesidir. Eğer diğer donanımların zarar görmesi sabit diski etkileyecek bir boyutta olursa bunu da göz önüne alabilirsiniz.
  • Yazılımsal Kaynaklı Sorunlar : İşletim sisteminin çökmesi ve bunun neticesinde kaybedilen bilgiler,Virüs veya zararlı yazılımların sistem içindeki bilgilere verdiği zararlar,yazılımların hatalı kullanılmasıyla oluşan zararlar olarak tanımlanabilir.
  • Dış Kaynaklı Sorunlar : Elektrik kesilmesi, voltaj düşüklüğü veya yüksekliği ile ilgili işletim sistemi problemlerinden kaynaklanan zararlar, yine elektrik ve voltaj sorunlarından kaynaklanan donanım ve sabit diskin zarar görmesi, internet üzerinden gelebilecek saldırılar ve saldırganların bilgilerinize ulaşıp zarar vermesi, çevrenizde bulunan bilgisiz kullanıcıların bilgisayarınıza ve sisteminize verdiği zararlardır.
     

Bu gibi nedenlerden dolayı tek bir dijital ortamda veya bilgisayarınızda sakladığınız bilgiler hiçbir zaman güvende değildir. Yapmanız gereken ise önemli olan bilgilerinizi belirli zamanlarda değişik alanlarda da depolamak ve yedeklemektir.